Trzecie spotkanie w ramach cyklu „Sędziowie Sędziom o Mediacji”

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Sędziowie Sędziom o mediacji”, tym razem w Sądzie Okręgowym we Włocławku.
Miało ono na celu wzajemną wymianę doświadczeń w zakresie kierowania spraw do mediacji oraz przedstawienie i omówienie „dobrych praktyk” dotyczących mediacji sądowej.
Rozmawialiśmy o tym, dlaczego wierzymy w mediację, czy każda sprawa może do mediatora trafić, a jeśli tak, kiedy i w jaki sposób. Najbardziej istotnym tematem było, jak rozmawiać ze stronami, żeby namówić je na ugodę lub zgodę na skierowanie ich do mediacji. Mówiliśmy o sprawach sądowych, które udało się w ten sposób zakończyć i o tym, jak było to ważne, nie tylko dla stron, ale także dla nas.
Nie zabrakło oczywiście odniesień do tego, jak wygląda mediacja i koncyliacja w Stanach Zjednoczonych, Chorwacji czy Niemczech. Zachęcaliśmy do skorzystania z już gotowych dokumentów, opracowanych przez nasze stowarzyszenie a pozwalających na łatwiejszą ocenę, czy sprawa nadaje się do mediacji, jak mówić do stron o mediacji czy jak dobrze komunikować się z mediatorem. Podpowiedzieliśmy też, gdzie szukać scenariuszy, w oparciu o które mogą zostać przeprowadzone z dziećmi i młodzieżą symulacje mediacji czy rozpraw sądowych z mediacją.
Spotkanie odbyło się w dniu 17 listopada 2023 r., poprowadzili je członkowie GEMME – sędziowie Katarzyna Kazaniecka – Kapała (SO Gdańsk) i Piotr Wangler (SR Starogard Gdański). Było przewidziane na dwie godziny, trwało prawie trzy i skończyło się tylko dlatego, że zrobiło się późno – ale już jesteśmy umówieni na kolejne w przyszłym roku – bardzo dziękujemy!
Nie możemy się doczekać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *